Parfüm Nedir?

0 Shares
0
0
0

 Parfüm sektörü lüks bir sektördür fakat pek güç kaybına uğramaz. Çünkü insanlık tarihinin her döneminde bir gereksinim olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Kokuların insanlar üzerindeki etkisi herkes tarafından bilinen bir şeydir. Güzel kokular insanları pozitif olarak etkiler. Ferahlık, güzellik, temizlik hatta bazen güç ve zenginlik algısı bile oluşturabilir.

Parfüm nasıl elde edilir?

 Aromatik karışımlar, kokulu yağlar ve çeşitli kimyasallar kullanılarak elde edilen karışımlara parfüm denir. İnsan vücudu, çeşitli nesneler ve ortamlara güzel koku vermek amacıyla kullanılırlar. Bu karışımlar ilhamını doğadan alır. Koku ise koku alma duygusuyla hissedilen genelde çok küçük partiküllerle havada çözülmüş olarak bulunan kimyasal maddelerin her birine denir.

Orjinal Parfüm

 Parfümler değişik oranlarda uygun esanslar ve alkollerin karışımıyla oluşur. Genellikle fermente edilmeyen esans yağları 5-10 ml’lik şişelerde satılır. Çünkü yaklaşık 1 ton çiçekten sadece 100 gr ham madde elde edilir. O yüzden bu kokular diğer parfümlere göre oldukça pahalıdır bu durumda orjinal parfüm almak güçleşir. Bu parfümlerde çok ufak bir miktar bile yüksek oranda koku sağlar.

Tester Parfüm

 Orjinal parfüm piyasasının oldukça pahalı olması ve doldurma parfümlerin kaliteden uzak üretilmesi insanları tester parfüm almaya yönlendirmiştir. Aradığınız parfümü bulmak sağlığınızı riske atacak içeriğinde ne kullanıldığı belli olmayan parfümlerle yönlendirmemeli. Çünkü bu parfümler cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Aradığınız kokuyu tester olarak deneyip bulduktan sonra indirimli olarak satın alabilir sizi mutlu edecek o kokuya ulaşabilirsiniz.

Parfüm Seçimi

 Bir kokunun içeriğinde bulunan aromalar genellikle çiçek, baharat, ağaç kökleri, meyve, yapraklar, reçine ve bazen de hayvanların salgılarından meydana gelir. Her kokunun kendine özgü bir formülü vardır. Her insan kendi mizacını yansıtacak o mükemmel kokuyu aramaktadır. İnsanlar yaş aldıkça karakterlerinde değişiklik olduğu gibi koku tercihleri de değişebilir. Ama bazı insanların kullandıkları parfümler adeta onlarla bütünleşmiştir. Yıllar geçse de aynı kokudan bir türlü vazgeçemezler. Bu tarz kokuların insan beyninde kalıcı bir hatırası mutlaka vardır.

 Parfüm Nasıl Kullanılmalı?

 Çoğunlukla insanlar parfümleri kıyafetlerine sıkarlar ama en iyi yöntem parfümü tene uygulamak olacaktır.

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öneriler

En Uygun Tercih Olan Koku

İnsan vücudu belli bir koku hormonuna sahiptir ve bu kokuyu salgıladığında üzerinize sıktığınız parfüm kokusuyla birleştiğinde dışarıya güzel…
Devamını Oku